You are currently viewing İnternet Sitesi Kurmak için Neler Gerekli?

İnternet Sitesi Kurmak için Neler Gerekli?

  • Post last modified:July 26, 2020
  • Post author:
  • Reading time:5 mins read

İnternet sitesi kurmak için neler gerekli?

Bir projeniz var ve bunun için bir de web siteniz olsun istiyorsunuz. Bu proje fotoğraflarınızı sergileyeceğiniz bir site, randevu verebileceğiniz bir platform, blog, yemek tarifi sitesi, forum, alışveriş sitesi ya da kişisel herhangi bir site olabilir. Peki uzun vadede pişman olmamanız için bu kararı verirken neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor, birlikte biraz onlara göz atalım. Fakat hepsinden önce bir web sayfanız olması için sayfayı oluşturacak bilgisayar teknolojisi uzmanı ya da web dizaynı yapacak kişiden başka ne gibi ayrıntılar var onları masaya yatıralım.

İlk Karar: Bir Domain Seçmelisiniz

Domain en basit tabiri ile sitenizin ismi olacaktır. Sitenizin internet üzerindeki kimliğidir. Mesela diyelim ki bir blog sayfası oluşturmak istiyorum ve bu sayfada gezdiğim, gördüğüm yerleri anlatmak istiyorum. Muhtemelen domain ismimi şu şekilde olsun isterdim; www.sineminmaceralari.com Tabii ki bu ismi ve arkasındaki uzantıyı sadece bir kişi alabildiğinden daha önce başka birinin bu domain’i yani dijital alan adını almış olması muhtemeldir. .com uzantılı bir domain satılmış olsa da belki .net uzantılı olan boşta olabilir. Ben genel olarak .com uzantılı olanları tercih ediyorum. Bazı iş-yerleri ise yaygın olan tüm uzantıları alarak aynı isimde başka sitelerin olmasını ve Google’daki aramalarda çıkmasını bir nevi önlemeye çalışıyorlar. Domain fiyatlarına gelince; genelde aşırı popüler olmayan normal domain isimleri 2020 yılı için yazıyorum yıllık 10$ civarı oluyor. Eğer websitenizin ismini kaybetmek istemiyorsanız her yıl yenilemeniz gerekiyor.

İkinci Karar: WHOIS Gizlilik Koruması

Bu koruma zorunlu olmamakla beraber, bir domain’iniz olduğunda bu domain adresinin içerdiği bilgilerin paylaşıma açık olup olmamasını belirler. Diğer bir deyişle, adınızın, soyadınızın, email adresinizin, adresinizin açık bir şekilde her arayanca bulunabilir olmaması için WHOIS Domain Privacy Protection yani WHOIS alan adı gizlilik koruması yaptırmanız gerekir. Bu da yaklaşık olarak 2020 yılı itibari ile yıllık 9-10$ verilerek yaptırılıyor.

Üçüncü Karar: Hosting yani Barındırma Hizmeti

Nasıl bilgisayarımıza, telefonumuza fotoğraf kaydediyor, Word dökumanında ya da excel de evrak oluşturup kaydediyor sonra tekrar açıp kullanabiliyor isek internet sitemizin verisini ve dosyalarını kaydedebileceğimiz de bir ortam gereklidir. Bu da internet sitesi adresinizin deposu gibi düşünülebilir. Hosting servis sağlayıcıları bulunduğunuz ülkeye ya da sizin ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterir. Bunların ödemesini aylık ya da yıllık yapabilirsiniz. Sadece bir siteniz olacaksa ayrı çözüm önerisi, işletmeler veya birçok sitesi olanlar için ayrı çözüm önerileri mevcuttur.

Dördüncü Karar: SSL Sertifikası

SSL yani “Secure Sockets Layer” sertifikası iletişimin şifreli kanal üzerinden yapılarak güvenliliğini sağlar. Aslında buna dördüncü karar demek doğru değil, sitenizin bir SSL Seritfikası’nın mutlaka olması gerekiyor. Genelde hosting üyeliğinize dahil olan bir sertifika, tabii yine de siz bunun olup olmadığını hosting firması ile mutlaka kontrol edin. Özellikle ticari faaliyet gösteren eCommerce siteleri için sertifikanın olması şart.

Beşinci Karar: Siteniz tamamen kod kullanılarak mı yoksa CMS ile mi Yapılsın

Sitenizi bir yazılıcımcı ya da bilgisayar mühendisi, web tasarımcısına mı yaptıracaksınız yoksa WordPress, Shopify, Wix, Joomla gibi içerik yönetim sistemi (CMS yani Content Management System) olan programlar kullanarak kendiniz mi yapacaksınız? CMS sistemlerinin öğrenme süreci genellikle fazla uzun değildir ve bu platformlar oldukça kullanıcı dostudur. Yine de bu süreçte siz satış, içerik hazırlama, network’ünüzü geliştirme gibi arka planda sürdürmeniz gereken daha birçok iş olduğunu düşünerek web sitesi hazırlama işini uzmanına bırakabilirsiniz. Sadece kod kullanarak yapılmış, çok fazla teknik bilgi gerektiren, yönetim paneli (CMS) olmayan bir siteye gelecekte içerik eklemek istediğinizde ya da herhangi bir güncelleme yapmak istediğinizde siteyi yapan kişiye ya da şirkete bağlı kalırsınız. Bu sizin bir nevi özgürlüğünüzü kısıtladığı gibi ayrıca hiç sonu gelmeyen ekstra masraflar zincirinin olacağı anlamına da gelir. Fakat sitenizi 3. bir şahısa ya da şirkete yaptırıp yönetim paneli kullanımı konusunda size bilgi vermelerini talep ederseniz bu sorun ortadan kalkmış olur. Yukarıdaki 5 madde hakkında karar verdikten sonra geriye logonuzu hazırlamak, site içeriğini belirleyip hazır etmek ve göze hitab eden görseller eklemek kalıyor.
Teknolojiyle kalın ve bir websiteniz olsun istiyorsanız bana ulaşın 😉
Share

Leave a Reply